Jak zlepšit komunikaci ve vztahu

Když dojde na dohadování, každý má svoji pravdu a snaží se toho druhého o té své pravdě přesvědčit. Nemusí jít ani o spor, ale o určitou rozdílnost představ, názorů, nebo chování. 

Ruku na srdce, v podstatě nejde o to, kdo má pravdu. 

Pravda není jenom jedna.

Nechtějte mít vždycky pravdu a netrvejte na svém. Nedoufejte, že váš partner ustoupí a všechno dopadne, jak si přejete vy. Nemusíme spolu ve všem souhlasit. Můžeme se přestat se dohadovat a nechat to být. Nemusíme dojít vždy k názorové shodě, můžeme si oba nechat svoji pravdu a být s tím spokojeni.

Proč bychom měli usilovat o jednu společnou stejnou pravdu? Proč se cítíme špatně, když má někdo odlišný názor? Jde o závislost na souhlasu druhých? O pochybnosti o sobě samém?

Ve ve své podstatě všichni toužíme být respektováni, milováni, příslušni své komunitě. Snažíme se být dobře přijímáni svým okolím. Naopak nesouhlas těžce nese ego. Kvůli němu jsme tak zranitelní.

Je potřeba si uvědomit, že i druzí lidé prožívají to své. Také někdy cítí bezradnost, smutek, zklamání, bezmoc, strach, osamělost, touží po lásce a porozumění.

Je tu ještě jedna věc. Co pozorujete, to existuje.

Můžeme zůstat ve sporu, nebo se usmířit. Každý si ponechá to své a uzná názor i pocity druhého.

Tady je pár dalších tipů:

  • Nesnažte se být neustále v opozici.  
  • Zbavte se potřeby neustale se obhajovat, bránit a vysvětlovat lidem svoje postoje a důvody.
  • Nemusíte přesvědčovat ostatní o své pravdě.
  • Nemusíte usilovat o souhlas druhých lidi
  • Nemusíte vyčerpávat svoji energii tím, že se stále snažíte druhé lidi převést na svoji stranu.
  • Neberte si osobně co si myslí, i když se to vztahuje přímo k vám. Sami si nechte to své. Neustálé dohadování přináší  ztrátu energie. Nemusíme se snažit přemoci nějakou situaci.
  • Neřešte věci za druhé lidi. a věřte, že to dopadne dobře i bez vás. Možná se otevřou nové možnosti  a nakonec si to vyřeší. Dopřejte jim mít vlastní názor a nechtějte mít poslední slovo.
  • Nechte druhé lidi, at dělají své chyby a nemyslete, že jen váš názor je ten správný. Dopřejte druhým dělat své chyby. Nemyslete, že musíte věci řídit.
  • Neraďte druhým lidem a nepomáhejte, pokud není vaše pomoc žádaná. Můžete nabídnout že jim ukážete svoji cestu, že jim řekněte svůj názor, Můžete nabídnout pomoc ale pokud to není vyžádáno, nemůžete nikomu pomoci.   
  • Když soucítíte s druhými lidmi pamatujte, že není naším úkolem prožívat s druhými lidmi to, co náleží jim. Můžeme přijmout každou situaci, jak je. Soucit je vyslechnutí a nabídnutá pomoc. Nejvíce pomůžeme druhým, když jsme sami v klidu. To je celé.

.

„Co dělá člověka velkým? To, co jej činí rovným všem.“ Bert Hellinger

Vztahy se urovnají, když uznáme, že ani jeden není lepší, ani horší.

Někdy někoho obviňujeme, podceňujeme, jiného uctíváme. Sami sebe tím stavíme do nadřazené či podřazené pozice.

Jaké by to bylo, kdybychom respektovali rovnost? Kdybychom si řekli:

„Jsi stejně dobrý jako já“.

A jak si vy vedete v partnerských vztazích? Pokud si potřebujete promluvit, napište mi. Podívejte se, jakým jak konzultace probíhají a jak vám mohou pomoci k vaší osobní proměně. Přečtěte si krátké příběhy z konzultací zde…

Tagy:
Ema Kuby
Facilitátorka rodinných a systemických konstelací, autorka knihy Vnitřní záležitosti 

Systemické konstelace

Kalendář akcí

Konstelace v Praze

22.6. 2024 10:00

Konstelace v Praze

13.7. 2024 10:00

Konstelace v Praze

31.8. 2024 10:00

Přijďte, těším se na vás :)