Konstelace jako psychoterapeutická metoda

Rodinné a systemické konstelace jsou psychoterapeutická metoda, která zahrnuje různá cvičení, rituály a postupy, k pochopení hlubšího významu příčiny a následku.

Konstelace vyvede problém na světlo a řešení se ukáže. 

Ať už přicházíme na konstelaci s jakoukoliv záležitostí, vždy jde v první řadě o uvědomění, smíření, odpuštění a obnova soucitu v systému.

Konstelace bývají velice silným zážitkem a mnozí účastníci se proto stále rádi vrací.  

Jak probíhají konstelace

Konstelace můžeme stavět na semináři, kde můžeme využít účastníky semináře k zastupování v určitých rolích. Zástupné postavy se chovají podle toho, co se děje v rodinném systému. 

Konstelář přidává během konstelace postavy, pokud se ukáže, že konstelace se týká někoho, kdo v ní nestojí. Také je odebírá, když se jich konstelace netýká.

Konstelace ukáže obraz určité situace, například rodinného systému a v něm spatříme vazby rodinných příslušníků, jejich vzájemné působení a jak se cítí. Konstelace odkryje nějakou záležitost, ale není jejím úkolem vyřešit všechno najednou.

Konstelace se stejným zadáním už podruhé nestaví.

Konstelář  se neřídí se tím, co klient říká, ale dostane se do souznění s ním, jeho rodinou, osudem, prostředím, výchovou, povahou, možnostmi, pocity.

.

Individuální konstelace

Můžeme postavit také konstelaci v individuální konzultaci. Role zástupců se napíše na papír a papíry se rozmístí po místnosti. Konstelář si stoupne sám do každé role a navnímá pocity z této role. Klient konstelaci pozoruje.

Konstelační cvičení

Psychoterapeut a filozof Bert Hellinger, zakladatel konstelací, popsal také celou řadu konstelačních cvičení.

Například “konstelaci jednou větou”. Rozmyslíte si zadání, usadíte se v klidu, zavřete oči, plně se soustředíte, uklidníte mysl, aby byla bez myšlenek a čekáte. Co se ukáže, je vaše odpověď. Ukáže se, co je pro vás v tuto chvíli to nejlepší.

Konstelační rituály

Rituály v konstelacích slouží k přijetí nějaké situace. Můžeme si postavit například rituál přijetí otce a matky, rituál rozchodový – když se potřebujete vyrovnat s rozchodem a další rituály v těžkých životních situacích, jako je úmrtí v rodině, potrat. Postavíte si proti sobě do určité role zástupce. Díváte se na zástupce a necháváte to na sebe působit. Pokud to půjde, vyjádříte slovy smíření.

.

Konstelacemi se vracíme ke své podstatě.

Všechny odpovědi najdeme uvnitř sebe. Poznáme, kde a s kým je nám dobře, kdy jdeme správným směrem. Intuitivně můžeme najít řešení každé situace.

Když se ocitneme na rozcestí, věci nejdou dobře, nebo si nevíme rady, stačí se posadit, uklidnit, položit otázku: “co mám v této chvíli mám udělat”. Přijde nápad, vnuknutí, obraz. Můžeme to cítit zpočátku slabě, ale toto své intuitivní vnímání můžeme postupně rozvíjet.

„Být přirozený znamená se uvolnit. A k nalezení pravdy nepotřebujeme nic jiného, než se naprosto uvolnit.“ Osho

Neděje se nic nedokonalého.

Kdybychom se dívali z nadhledu, viděli bychom, že všechno na naší planetě žije v souhře a děje se v souhře. I ten náš, malý, drobný, lidský živůtek, je v souhře s celkem. Je propojený s životy lidí kolem nás. Každé období našeho života má určitý význam.

Neděje se vždy všechno tak, jak bychom si přáli, ale můžeme věřit, že všechno se děje správně. Každá událost, která zasáhne do našeho života, je ve své podstatě dokonalá.

Potřebujete-li se poradit, nebo s něčím pomoci, napište mi. Všechny informace najdete zde…

Ema Kuby
Facilitátorka rodinných a systemických konstelací, autorka knihy Vnitřní záležitosti 

Systemické konstelace

Kalendář akcí

Konstelace v Praze

22.6. 2024 10:00

Konstelace v Praze

13.7. 2024 10:00

Konstelace v Praze

31.8. 2024 10:00

Přijďte, těším se na vás :)